2. ročník Zvolského rapidu ŠACHY.BIZ

Zvolský rapid SACHY.BIZ Sokolovna Vrané nad Vltavou - 25.4.2009. Poslední dubnovou sobotu se ve Vraném nad Vltavou konal 2. ročník turnaje v rapid šachu, Zvolský rapid ŠACHY.BIZ. Cestu do zdejší sokolovny, kde se turnaj konal, si našlo celkem 89 hráčů. Bohatý cenový fond, poskytnutý sponzorem turnaje ŠACHY.BIZ, sliboval účast velmi kvalitních šachistů.

Očekávání se naplnila. Turnaj byl skvěle obsazen: 21 účastníků mělo ELO rating nad 2000, což je hranice, kterou není vůbec snadné překonat. Favority byli mezinárodní mistři Lukáš Černoušek (ELO 2423), Josef Přibyl (ELO 2317) a FIDE mistr Aleš Jedlička (ELO 2293), ale o celkové prvenství se mohli „poprat" i další hráči. Ředitelkou turnaje byla Jana Straková z pořádajícího klubu ŠK Medvědi Zvole. Na pravidla dohlížel hlavní rozhodčí Jaromír Háněl. Zpracování výsledků měl na starosti Petr Havelka. Hrálo se hracím tempem 2×20minut na 9 kol. Losování prováděl počítačový program Swiss Manager.

Samotný turnaj začal v půl desáté. V prvním kole se favorité utkali se slabšími hráči a většinou lehce zvítězili. Ve druhém kole se zrodila první překvapení turnaje, když dvacátý třetí nasazený Jan Framberk porazil Lukáše Černouška a dvacátý pátý nasazený Miroslav Kacafírek porazil Aleše Jedličku. Ve třetím kole favorité nezaváhali a s přehledem vyhráli své partie. Po čtvrtém kole zůstali pouze tři hráči s plným bodovým ziskem - Josef Přibyl, Zdeněk Vybíral a Milan Borkovec. V pátém kole se spolu utkali Josef Přibyl se Zdeňkem Vybíralem a jejich duel skončil remízou. Jediným hráčem s plným bodovým ziskem po pátém kole tak zůstal Milan Borkovec. V šestém kole Josef Přibyl porazil Milana Borkovce a dostal se do čela průběžného pořadí turnaje. V sedmém kole na sebe narazili první dva nasazení hráči turnaje Lukáš Černoušek a Josef Přibyl. Ze souboje vyšel vítězně Josef Přibyl a přiblížil se tak výrazně celkovému vítězství v turnaji. V osmém kole remizoval Josef Přibyl s třetím nasazeným Alešem Jedličkou a zůstal v čele turnaje s půl bodovým náskokem. V devátém kole si již vítězství s přehledem pohlídal. Na druhém místě skončil Aleš Jedlička, následovaný Milanem Holubem. První tři hráči získali shodně 7 a půl bodu. O jejich pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. Na čtvrtém místě skončil první nasazený hráč Lukáš Černoušek.

Nejlepší ženou turnaje se stala se ziskem čtyř bodů Růžena Přibylová. Nejlepším seniorem se stal celkový vítěz turnaje Josef Přibyl. Nejlepším juniorem byl Vojtěch Filip, který získal pět bodů. Nejlepším hráčem s ELO pod 1700 se stal se ziskem 5 a půl bodu Martin Oravec. Nejlepším hráčem pořádajícího oddílu ŠK Medvědi Zvole se stal s pěti body Jiří Rybáček.

Na závěr turnaje vylosovali vítězové jednotlivých kategorií tři účastníky turnaje, kteří získali cenu poskytnutou sponzorem turnaje ŠACHY.BIZ – kapesní šachový počítač.

2. ročník turnaje se po hráčské i organizační stránce vydařil. Ohlasy hráčů byly vesměs pozitivní. Uděláme vše proto, abychom vysokou úroveň turnaje udrželi i v příštím roce. Příští ročník se bude konat 24. dubna 2010.

Organizátor: ŠK Medvědí Zvole Reditel turnaje: Jana Straková Hlavní rozhodčí: Jaromír Háněl.